Máte po päťdesiatke a trápia vás problémy ako samota, máte pocit, že mladosť už je preč, s partnerom si nerozumiete alebo vás opustil ? Deti sú dávno samostatné a nepotrebujú vás a vás trápi pocit menejcennosti a neužitočnosti? Hľadáte nový zmysel života?

Mediálna mladosť
Dnešné médiá nám takmer automaticky predhadzujú ako trend kult mladosti. Nepíše sa o dámach, alebo mužoch v pokročilom veku, ktorí sú krásni a úspešní, ale skôr sa dáva prednosť osobnostiam, ktoré sú mladé. To ale neznamená, že ľudia zrelého veku nemajú svoje čaro, skúsenosti a charizmu. Ak si budete pripadať mladí, budete pôsobiť mladým duchom. A ak to sami neviete, nájdite si mladších priateľov. Kľudne aj vo veku vašich detí. Vy im dáte nadhľad a životné skúsenosti a oni do vášho života vnesú svieži vietor.

Radosť zo svojho života
Dôležité je aby ste sa v živote obklopovali pozitívnymi ľuďmi. Ak ste v prítomnosti ľudí, priateľov, ktorí sa radi smejú a majú radosť zo života, budete túto radosť prirodzene načerpávať i vy. Ak máte pocit, že nemáte priateľov, s ktorými by ste si rozumeli alebo si pripadali komfortne, spýtajte sa sami seba, čo vám prináša radosť? Keď si na túto otázku odpoviete, môžete si tak nájsť aktivity, ktorým by ste sa mohli začať venovať. Je len na Vás, či sa dáte na cvičenie jogy, Tai Chi alebo alebo začnete hrať golf, jazdiť na poznávacie zájazdy alebo sa zapíšete na krúžok keramiky. Dôležité je, že sa začnete venovať niečomu, čo vás baví a prináša vám radosť.

Vy ste na prvom mieste
Máte pocit, že aj keď ste v dôchodkovom veku, tak ste stále v jednom kole a cítite sa unavení? Veľakrát za to môže fakt, že sami seba nedávate na prvé miesto. Od svojich klientov počúvam, že si ich okolie, predovšetkým ich deti myslia, že keď sú v dôchodku, tak nemajú vlastne čo robiť. A preto sa snažia váš voľný čas využiť a vy sa ocitáte v úlohe profesionálnych opatrovateľov detí, či už dobrovoľne, alebo nie. Tu je dôležité uvedomiť si, že vnúčatá by ste rozhodne nemali strážiť z povinnosti, ale vo chvíli, keď sa na to cítite a keď na detských návštevníkov máte čas a náladu. Ak sa vám stáva, že vám dcéra alebo nevesta privedú domov svoje dieťa, a očakávajú, že budete automaticky a s nadšeným výrazom strážiť, je treba toto správanie zmeniť. Docielite to tak, že si začnete vážiť samých seba a svoj čas. V prípade, že máte plány, určite ich nemusíte meniť len kvôli náhlemu stráženiu. Chápem, že sa zo začiatku nebudete cítiť úplne najlepšie, no je skutočne dôležité, aby ste začali chrániť seba a svoj voľný čas. Potom by sa vám totiž mohlo stať, že sa stanete otrokyňou vnúčat a stráženie a zaslúžený odpočinok a voľný čas si neužijete.

Je čas začať si plniť vlastné sny
Každý z nás bez ohľadu na vek má svoje tajné sny. Môžu byť malé, ale aj veľké a rozhodne stojí za to sa zamyslieť, čo sú tie vaše sny. Radi by ste sa pozreli k moru alebo túžite po romantickej ceste do Benátok? Chceli by ste zažiť, aké to je, keď skočíte padákom? Láka vás astrológia alebo by ste chceli pomáhať ľuďom? Akýkoľvek sen, ktorý máte, je dôležitý a významný. Zamyslite sa teda, o čom vlastne snívate a čo ste si nikdy nesplnili. Zoznam svojich prianí si napíšte a pomaly si začnite svoje sny plniť. Uvidíte, že keď sa vám budú plniť tie malé, pôjde vám potom oveľa lepšie plniť si tie veľké.

Začnite sa mať naozaj rada

Namiesto toho, aby sme na seba boli pyšné, že sme niečo dokázali, máme tendencie sa vnútorne bičovať a trestať, ak danú úlohu nesplníme. U mojich klientiek sa veľmi často stretávam s tým, že sa ženú za dokonalosťou. Keď sa ich spýtam, čo považujú za dokonalosť, vždy dôjdu pri hlbšom zamyslení k tomu, že dokonalosť ako taká vlastne neexistuje. Tiež prídu na myšlienky, že sa celý život za niečím naháňajú a stále si nepripadajú byť dosť dobré. Ich cieľom môže byť čokoľvek: byť nadpriemerná v práci, mať skvelú postavu a udržiavanú tvár, správať sa vždy správne a korektne, byť skvelá matka, manželka, milenka, kamarátka, alebo podávať nadpriemerný športový výkon. V hĺbke duše sa však cítia zviazané a pripadajú si ako obete svojich myšlienok, od ktorých sa ale nevedia odpútať. Najčastejším motívom túžby po dokonalosti a následného bičovanie je potreba lásky. Ľudia, ktorí vo svojom živote museli o lásku bojovať, potom urobia všetko preto, aby ju získali. V ich očiach potom najlepšia cesta, vedúca k toľko vytúženej láske, je práve cez snahu byť dokonalý. A ak títo ľudia vo svojich očiach dokonalí nie sú, začnú sa vnútorne trestať. Tu je dôležité si uvedomiť, že druhí ľudia by nás mali brať takých, akí SKUTOČNE sme.