Toto býva častý problém mužov aj žien takmer každého veku, a nesúvisí ani so vzdelaním. Mávate aj Vy obavy že práve vy rovnako za nič nestojíte ? Často stačí jedna nepríjemná poznámka alebo sarkastická narážka od cudzieho človeka, alebo blízkej osoby a vám sa zrúti svet.

Niekoľko SOS tipov , ktoré môžete zvládnuť na úvod aj sami

Hľadajte na sebe to, čo je pekné
Iste nebude pre Vás problém nájsť na sebe siahodlhý zoznam toho, čo na vás nie je pekné alebo v čom by ste sa mali ešte zlepšiť. Skúšali ste to ale niekedy opačne? Nájsť na sebe len to pozitívne, alebo dokonca ísť aj ďalej a zamyslieť sa nad tým, čo je na vás obdivuhodné? Ak takú skúsenosť nemáte, je na čase s tým začať. Vezmite si ceruzku a papier a začnite si písať zoznam vecí, ktoré na sebe máte rada a ktoré si na sebe ceníte. Môže sa jednať ako o váš vzhľad, tak aj o vaše povahové charakteristiky. Je to úplne na vás. Aj keď vám to bude zo začiatku pripadať ťažké, skúste si napísať aspoň desať vecí, ktoré sú na vás výnimočné alebo ktoré máte jednoducho rada. Zoznam potom ponechajte uložený na bezpečnom mieste, alebo ho noste so sebou, a vytiahnite ho zakaždým, keď vám niekto vaše sebavedomie zrazí. Uvidíte, že po nejakom čase sa vás narážky, či už sú od kohokoľvek, nebudú toľko dotýkať a vy budete postupne budovať pekný vzťah sami k sebe.

Pochváľte sa denne aspoň za tri veci
Čakáte na pochvalu od okolia a ona stále neprichádza? Pripadáte si bezvýznamní a menejcenní? Skúste si nasledujúcu techniku : Každý večer po dobu aspoň 10 tich dní si urobte pred spaním chvíľku pre seba. Použite osvedčenú techniku písania a spíšte si tri veci, za ktoré by ste sa za uplynulý deň pochválili. Môže ísť aj o zdanlivo malé veci. Tak napríklad ak spravidla neraňajkujete a cítite, že vám tento stav nevyhovuje, pochváľte sa zakaždým, keď sa vám podarí urobiť si ráno čas zdravo sa naraňajkovať (aj keby malo spočiatku ísť aj len o ovocie). Za pochvalu určite stoja aktivity smerované voči rodine, či priateľom. Nepodceňujte váš obrovský prínos ani v bežných veciach, ako potrebná príprava detí do školy, varenie teplého jedla alebo aj vytváranie útulného a teplého domova. Ak sa vy sami začnete za tieto “samozrejmosti” chváliť, budete si tak oveľa viac vážiť sami seba a svoju prácu. Prejaví sa to aj na reakciách od okolia. Pochvala začne prichádzať od ľudí, od ktorých by ste to ani nečakali. Ak máte zoznam hotový, začítajte sa do neho a dovoľte si prežiť pocity radosti a spokojnosti.

Odmeňte sa kúpou niečoho pekného čo Vás poteší
Možno vám to bude pripadať povrchné, ale to, ako vyzeráme navonok, veľa vypovedá aj o tom, ako sa cítime vo vnútri. Ak si nepripadáte atraktívne, nebude vás ako atraktívnych s veľkou pravdepodobnosťou vnímať ani okolie. A keď už nejaký ten kompliment príde, rovnako mu nebudete veriť. A práve tu je priestor pre vás. Pokiaľ na sebe šetríte a už dlho ste si nič nekúpili, proste choďte a kúpte si niečo, v čom si budete pripadať atraktívne. Výber je úplne na vás. Dôležité je, aby ste sa cítili príťažlivo. Ak máte vy sami pocit, že vám to pristane, úplne rovnako to bude vnímať aj vaše okolie. Uvidíte sami, že začnete dostávať komplimenty aj od ľudí, od ktorých by ste to absolútne nečakali. V čom je zmena? Vyžaruje z vás totiž zdravé sebavedomie.

Vyžarujte pozitívne emócie
Úsmev. Nestojí nič a pristane každému. A aj napriek tomu je stále veľa ľudí, ktorí sa neusmievajú a tvária sa kyslo. A to aj napriek tomu, že sa im nič zlé nedeje. Áno, veľakrát k tomu môžu mať ľudia dôvod, ale veľakrát sa stáva, že sa ľudia neusmievajú už zo zvyku. Úsmev vyvoláva pozitívne reakcie. Dobrú náladu, priateľstvo. Ak bude váš úsmev vrelý a srdečný, začne sa vám čo nevidieť vracať späť. Nielen od vášho blízkeho okolia, ale aj od úplne neznámych ľudí, ktorých stretnete na ulici. Úsmev má za následok to, že sa Vám môže zvýšiť sebavedomie, začnete sa cítiť šťastnejší . Nebojte sa teda začať usmievať. Uvidíte, že okolie si tejto zmeny veľmi rýchlo všimne.